انواع آژیر

آژیر به عنوان یک دستگاه هشدار دهنده شناخته می شود. آژیرها تنوع خیلی زیادی دارند و در مواقع اضطراری افراد را نسبت به خطر آگاه می کنند. هر آژیر کارایی متفاوت و ویژگی های خاص خود را دارد. آژیر برای مکان های مختلف مانند پالایشگاه، نیروی انتظامی و آتش سوزی، معادن و صنایع مختلف یک وسیله ضروری است. با به وجود آمدن حوادث، آژیر به صدا در آمده و به همه هشدار می دهد. برای آشنایی با انواع آژیر و کاربردهایش با ما همراه باشید.

بررسی انواع آژیر صنعتی از نظر تکنولوژی

آژیرهای صنعتی در مدل های مختلف برای استفاده در صنایع مهم کشور مورد استفاده قرار می گیرند. انواع آژیر صنعتی شامل:

آژیر موتور دار

آژیر موتوری برای استفاده در نیروگاه، اسکله، معادن، بنادر و غیره طراحی شده است. در آتش نشانی نیز از آژیرهای موتور دار استفاده می شود که قابل نصب در محیط های مختلف هستند. ولتاژ و توان موتور این نوع آژیرها متفاوت بوده و با توجه به میزان انتقال صدای آژیر و نوع محل باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. این نوع آژیرها روی یک پایه ثابت نصب می شوند و به راحتی توسط افراد غیر متخصص نیز قابل نصب هستند. می توانید میزان صدای آژیر موتور دار را به راحتی تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید: تکنولوژی های جدید در صدای آژیر کارخانه

آژیر الکترونیکی

آژیر الکترونیکی به وسیله نیروی برق کار می کند و نیاز به سایر دستگاه های پیچیده ندارد. این نوع آژیرها شبیه به بلندگو طراحی شده اند و به وسیله کابل به برق متصل می شوند. قدرت تولید صدای خیلی بالا، از مهم ترین مزایای این نوع آژیر به شمار می رود که در کارخانجات و فرودگاه ها به چشم می خورد. این نوع آژیر صدای کمتری نسبت به آژیرهای موتوری تولید می کند.

آژیر صنعتی
آژیر صنعتی

انواع آژیر از نظر طراحی ظاهری

آژیرهای مختلفی را تا به حال دیده اید، در اینجا به بررسی انواع آژیر از نظر ظاهری می پردازیم:

آژیر شیپوری

بلندگوهای مدرسه یا ورزشگاه ها را قطعا دیده اید که شبیه به شیپور طراحی شده اند. آژیرهای شیپوری نیز شبیه به شیپور هستند و در مواقع حساس صدای بلندی تولید می کنند. از این نوع آژیرها در ساختمان های مختلف جهت کنترل هشدار حریق استفاده می شود. این آژیر صدای خیلی بلندی به وجود می آورد و در محیط های بیرونی بیشتر نصب می شود. آژیر شیپوری قابلیت نصب روی ماشین را هم دارد.

بیشتر بخوانید: بررسی قیمت خرید آژیر و ویژگی های آن

آژیر قارچی

دلیل نام گذاری این نوع آژیر شباهت ظاهری آن به قارچ است. کاربرد آژیرهای قارچی در محیط های بیرونی و داخلی می باشد و از نظر کاربرد محدودیتی ندارد. بدنه این نوع آژیرها معمولا از فلز یا آلومینیوم ساخته می شوند. در آب و هوای مختلف این نوع آژیرها خراب نشده و دچار زنگ زدگی هم نمی شوند.

آژیر پیزو

این نوع آژیر با نام آژیر دایره ای شناخته می شود که شبیه به یک باکس طراحی شده است. برای هشدار آتش و اعلام حریق از این نوع آژیرها استفاده می شود که صدای بسیار بلندی از خود تولید می کنند. این آژیر به عنوان آژیر دزدگیر نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. میزان تولید صدا با توجه به اندازه و ولتاژ آژیر متغیر است.

نصب انواع آژیر
نصب انواع آژیر

انواع آژیر از نظر تولید صدا

آژیرهای مختلف از نظر تولید صدا به دو دسته آژیرهای تک صدا و چند صدا تقسیم بندی می شوند. آژیرهای تک صدا مانند آژیر پیزو تنها یک صدای مشخص را به صورت ممتد پخش می کنند و قدرت صدای خیلی زیادی ندارند. برخی از آژیرها مانند شیپوری صداهای مختلفی را تولید کرده که قدرت بالایی داشته و تا دور دست ها شنیده می شوند. انتخاب نوع و میزان صدای آژیر اهمیت زیادی دارد که با توجه به محیط نصب باید بهترین آژیر انتخاب شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد سیرن با کیفیت

سخن آخر

با شناخت انواع آژیر می توانید به راحتی بهترین آژیر مورد نیاز خود را شناسایی و خریداری کنید. انتخاب یک فروشگاه یا سایت معتبر برای خرید این محصولات اهمیت خیلی زیادی دارد. تولید کننده های مختلفی در کشور مدل های متنوع آژیر را تولید می کنند که کیفیت های مختلفی دارند.

اینجا در تولیدی پژواک سازان انواع آژیر را با کیفیت و تنوع بالا در اختیار شما قرار داده ایم. حدود 3 دهه فعالیت مجموعه ما در این حوزه، باعث شناخت برند ما به خریداران ایرانی و خارجی شده است. همین الان برای خرید آژیر با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =